20 marca 2021

Wystawa PTAKI w Galerii Sztuk"i" w Andrychowie, exhibition, sculpture, wood, birds

W Galerii Sztuk"i" działającej przy Urzędzie Miasta w Andrychowie prezentowany jest mój najnowszy projekt  – drewniane ptaki, który rozpocząłem na przełomie 2020/2021 r. 






Zapraszam do galerii od 20 marca do 30 kwietnia 2021 r.

14 marca 2021

Bez tytułu, katalog poświęcony Januszowi „Hansowi” Książkowi,

Katalog poświęcony Januszowi „Hansowi” Książkowi, zmarłemu przed pięciu laty artyście, mieszkańcowi gminy Andrychów.

Publikację można bezpłatnie odebrać w Galerii Sztuk”i” (Punkt Informacji Turystycznej, obok Urzędu Miejskiego), w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Szewskiej 7 oraz w redakcji Nowin Andrychowskich i Radia Andrychów.



Autorami tekstów zamieszczonych w katalogu są: Ewelina Prus-Bizoń oraz Zbyszek Bury, który jest również kuratorem wystawy. Wspomniany katalog towarzyszyć będzie retrospektywnej wystawie prac artysty, która w tym roku zaprezentowana zostanie w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie, a już w maju zaplanowano prezentację rysunków Janusza Książka w Galerii Sztuk"i" w Andrychowie. 



Moje wspomnienie

Lubił do nas przychodzić, bo tu czekała na Niego Michalina… W Jej oczach był KIMŚ. Niby nic, bo dla każdego dziecka każdy dorosły jest KIMŚ. Szczególnie jeśli ten dorosły poświęca temu dziecku czas, rozmawia i bawi się z nim. A Janusz taki był dla Michaliny. I był dla Niej KIMŚ. My, dorośli patrzymy na świat zupełnie inaczej. Dla dziecka ta ekscentryczna postać przemykająca przez Andrychów nie była: ani dziwakiem, ani buddystą, ani narkomanem, ani człowiekiem z bagażem doświadczeń, ani alkoholikiem, ani ojcem, który nie sprostał zadaniom, ani człowiekiem mającym mroczną przeszłość, ani osobą borykającą się z chorobą psychiczną. Kiedy pomagał nam w różnych pracach remontowo-ogrodowych zawsze skrzętnie zapinał guziki w długich rękawach swoich koszul... A przy największym nawet upale nosił długie spodnie. Ale dzieci są bardzo spostrzegawcze… nie umknął przed pytaniem Miśki: „Kto Ci tak porysował po rękach?” – Michalina, Antek i Ala bardzo Go lubili. Dorośli szufladkują, moralizują i ukrywają niewygodne fakty. Może to wspomnienie powinno brzmieć inaczej? Andrychowianin, artysta malarz. Brał udział w wystawach zbiorowych w Andrychowie (2013 i 2015), Bielsku-Białej (2014). Współpracował z galerią R7 w Andrychowie. Sztuka była odskocznią od jego przeszłości i teraźniejszości. Nie był łatwym człowiekiem. Jak i Jego prace plastyczne. Niektórzy osądzą, że w „kategorii biało-czarne” był po tej ciemnej stronie… Głośny, czasami wulgarny, dziwnie się zachowujący. Był jednocześnie silny i słaby. Wybuchał radością i emanował smutkiem. Był tolerancyjny i zasadniczy. Dumny. Agresywny i wrażliwy. W oczach wielu być może był NIKIM, w oczach niewielu był KIMŚ. Kiedy Piotrek po raz pierwszy przyprowadził go naszego domu, Janusz nie odzywał się ani słowem. Z biegiem czasu potrafiliśmy rozmawiać o wszystkim: o polityce, kulinariach, wystroju wnętrz, sztuce, ogrodnictwie, więzieniach i nałogach, o Bogu… Kolory Jego prac odwzorowują Jego zagmatwane życie. Często malował twarze... chciał chyba zobaczyć w Nich to, co zobaczył w oczach Michaliny…

Ewelina Prus-Bizoń, 2016


„Śmierć nie jest wrogiem życia. Ten kto umiera ustępuje miejsca drugim”.

ks. Jan Twardowski


5 marca 2021

Wystawa Z. Bury/ A. Lachendro | WCK w Inwałdzie

Zapraszam na wystawę rzeźb autorstwa Zbyszka Burego vel Alexa Johansona oraz malarstwa Anety Lachendro. Ekspozycję można oglądać do 28 marca 2021 r. w WDK w Inwałdzie (w godzinach otwarcia placówki).

ANETA LACHENDRO (ur. w 1978 r. w Wadowicach) w 2005 r. ukończyła dyplom na Wydziale malarstwa Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, w pracowni malarskiej profesora Lecha Kołodziejczyka. Czynnie malująca i tworząca. Od ponad dwudziestu lat związana andrychowską kulturą, jako instruktor i reżyser teatralny oraz plastyk. Na swoim koncie ma czternaście autorskich spektakli. Artystka, pedagog z wieloletnim doświadczeniem.

O swoim malarstwie mówi, iż jest ono tworem interpretacyjnym, pełnym symboli, znaków, barw i historii… patrzy, widzi, czuje, interpretuje… tworzy. Malowanie jest dla niej chwilą magiczną, podczas której czuje się jak alchemik mieszający różne pierwiastki po to, aby zaczarować siebie. Po to, aby poczuć sens bytu i odsunąć, czy też zapomnieć o lęku przed całkowitą pustką.

ZBIGNIEW BURY (ur. w 1966 r. w Wadowicach). Przez rok uczył się w Prywatnej Szkole Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. W 1996 r. wraz z artystą Piotrem Jarguszem, założył grupę artystyczną „Studio TU”. W 1997 r. bierze udział w targach artystycznych „Kunst Findet Kunst”, gdzie prezentuje prace poświęcone problemowi wolności w krajach postkomunistycznych. W 2002 r., w Isny (Niemcy), jego projekt pod nazwą „Red Line Art – European Art. – Project 2002” zdobywa największe uznanie i zostaje zrealizowany. Wystawia w kraju i za granicą. Zbigniew Bury jest artystą działającym interdyscyplinarnie, uprawiającym malarstwo, ceramikę, rzeźbę. Od 2008 r. tworzy jednocześnie karykaturalne prace pod pseudonimem Alex Johanson. W 2009 r. artysta został odznaczony Srebrnym Medalem Towarzystwa „Labor Omnia Vincit”, który jest wyrazem najwyższego uznania dla dotychczasowej działalności zawodowej, artystycznej oraz społeczno-kulturalnej a w 2013 r. otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego.

Na przełomie 2020 i 2021 r. rozpoczął nowy projekt – drewniane ptaszki.

www.bury-art.podbeskidzie.pl